Learning money and economic management is not something that you should ever get ashamed of. Also, who can teach this management skill better than frugal people who have a sharp mind for savings? 

The r/Frugal subreddit, a community housing with nearly 1.9 million members is here to share some useful advice that will make you use your heads more instead of opening your wallets wider. 

Scroll down and start taking notes to get your budget better. 




I Work At A Travel Agency, And When We Have To “Destroy” Our Outdated Maps, I Reuse Them As Wrapping Paper

Girlfriend And I Wanted A Large Mirror On Our Wall But Didn’t Want To Spend $$$ So We Found 6 Small Closet Door Mirrors On Sale For $4 Each

I Saw A Previous Post Which Used Old Maps As Wrapping Paper, So Here Is My Old Music Used As Wrapping Paper!

Enjoying The Porch Of Our New Home, Where We Live Rent Free As Caretakers Of A Wildlife Sanctuary. Eight Hours Of Labor A Week In Exchange For What Would Be At Least $1300/Month

Didn’t Want To Waste The Failed Films So I Turned Them Into Little Paintings

Don’t Pay For Scientific Journals

Money Is A Bit Tight Right Now So I Made Some Homemade Halloween Decorations. Turned Out Pretty Good, I Think

I Made Shelves Using Recycled Thrift Store Speakers

My Wife’s Great Aunt Has Been Saving On A Birthday Card For 35 Years With Her Friend As They Just Send Each Other The Same Card Back And Forth To Each Other Every Year. How Cool Is The Card And The Story That It Has Created?

Our Canning Haul For The Year, Still Have To Do Apples Yet. All Home Grown Veggies

Been Using My Great Grandfather’s Razor For A While Now. Decided To Clean And Polish It This Morning. Most Frugal Way To Shave. Blades Are Dirt Cheap! Before/After

Both Of Our Children Used This Crib For The First 2.5 Years Of Their Lives. Trying To Get Another 5 Years Out Of It!

Wedding For Under $3k USD. Dress For $15 USD. This Was Right For Us

Here’s our cost breakdown. Only the daughters needed shoes. I did my own makeup, but purchased a few high quality items. Our marriage license cost includes the cost to have a mailed copy of the marriage certificate. Ring cost does not include the engagement ring. Thanks to Covid, we stayed well under budget. Full disclosure: we’re having a destination wedding (vow renewal) in Oct 2021 with just immediate family, where we’re paying for accommodations for all 25 people. I’d be happy with just our Covid wedding, but we are fortunate enough to be able to do both.

Venue (Park):$0.00- Justice of the Peace:$130.00- Marriage License:$70.00- Photographer:$200.00- Floral:$34.00- Attire: $258.53 (Bride $15.00, Groom $52.64, Son $52.64, Daughters (2) $138.25)- Makeup:$70.00- Rings:$1,986.88

Total $2,749.41

I Asked My Local Farm Stand If They Had Any Damaged Produce They Couldn’t Sell. They Gave Me All Of This For Free!

I Recently Lost A Lot Of Weight And Had To Replace My Whole Wardrobe. I Didn’t Want To Throw Away Old Clothes That Still Had Some Kind Of Life, So Here We See 11 Leggings, 9 Tank Tops, 1 Top, And (Part Of) One Skirt Repurposed Into A Rug

Check The International Foods Aisle For Spices. Price Difference Of Two Aisles Over At My Local Grocery

Built A Table Out Of Shipping Pallets Left For Trash Outside A Shipping Center! Total Cost: $23

To Whoever Shared Wine And Painting Date Night Idea – Thank You!

I Built A Chicken Coop For Free Out Of Materials From Craigslist

Beaded And Appliqued This Rust-Stained Dress And Wore It To A Wedding

Pet Tip (Oc): Save All Semi-Viable Parts Of “Dead” Dog Toys, Order Some Replacement Squeakers, And Make A New Super Fun Franken-Toy!

I Made A Two Piece Outfit Out Of This Men’s Shirt I Got For $2.50 At Salvation Army

About 6 Years Ago I Ditched Paper Towels And Switched To Cotton Shop Towels. I Bought 150 Off Amazon For About $30. They Have Been Life Changing For Staying Frugal And Eco Conscious! I Keep A “Garbage Can” In My Kitchen To Separate These Out And Wash When Full With Hot Water, Detergent, And Bleach

Couple Years Back I Ripped Out A Deck For My (Now Passed) Great Uncle. My Grandpa And I Saved The Pieces For When Eventually I Could Have My Own Back Yard! We Just Built It Today! Free Wood And 5 Hours Of Work!

My Husband Loves Berry Jam, But Berries Are Quite Expensive This Year, So I Decided To Forage Instead Of Buying, And Picked Over 4kg. Of Them

Some Cheap Rit Dye Made My Old Backpack Look New Again

The Tool Set Gift I Got My Dad For Father’s Day Was Heavy And Awkward To Wrap Traditionally, So I Bought A Small Tarp And A Pack Of Colorful Bungee Cords To Act As Gift Wrap And Ribbon! Practical And Only Cost Me $10!

Oh The Life Of An Electricians Wife, Forced To Strip For Extra Cash!

I Combined A Broken Hockey Stick And Rake Into A Much Stronger Rake. Is This A Win?

Spent $2 On 4 Heads Of Garlic Last Fall, Now I Have Over 70 Heads Of Garlic All Braided Together

1. Separate the heads into cloves
2. Plant in dirt 6ish inches apart in the fall
3. Wait until summer when the leaves start to die back
4. Harvest and braid into beautiful vampire necklaces

Lowe’s Employee Here: My Manager Told Me To Throw Away Bags Of Seeds Because We Needed Floor Space For Other Products. I Asked For A Deal And Got Each Back For 3-5 Cents. Regular Price Is $1.09-$2.49 269 Bags For Retail Price Of $646.59. I Payed $5.40

Not Paying For Expensive Spices Shelf. Instead, My Boyfriend Made This From Old Bed Slats. Jars From Mustard, Jams Etc. To Keep Homemade Seasoning Blends

Whenever I Get A Dish Sponge That Is Past Its Lifetime For Washing Dishes, I Always Cut It In Half And Then Retire Those Sponges For Household Cleaning Around The Bathroom And Other Dirty Areas. Cutting In Half Make Sure That They Never Get Used For Dishes Again

Learned This From My Mom. Everytime You Buy Chives/Green Onion Just Cut Most Of It Off And Use Them Or Store Them In The Fridge. Then Put The Roots In A Cup With Half An Inch Of Water. Regrows Back To Full Size Or More Within A Few Days. Can Repeat Up To About 2-4 Times If You Have A Good Batch

I Think You’ll Like The Gift I Got From My Frugal Aunt